رهبر گروه جبهه النصره شاخه سوری القاعده نیز ادعای بعضی مقامات، رسانه‌ها و تحلیلگران غربی و عربی درباره توان بعضی گروه‌های مخالف سوری كه از نظر غرب میانه رو محسوب می‌شوند را به چالش كشید و با اظهارات خود به صورت مستقیم و غیر مستقیم تاكید كرد كه هیچ گروه میانه‌رویی در سوریه وجود ندارد.

یک تحلیلگر مشهور جهان عرب ضمن تشریح پیامدهای عملیات ترور سرکرده جیش الإسلام گفت چنین عملیاتی منحصر به فرد، یک پیام قوی برای معارضان سوری دیگر و رهبران آنها در داخل و خارج دارد که تاکید می کند آنها اهداف آینده عملیات مشابه هستند.

در زمان حاضر نیز بزرگترین چالش علیه نظم دولت محور، از سوی گروه داعش و دعوی برقراری خلافت اسلامی در محدوده عراق و سوریه - و نه در محدوده یک دولت مشخص- مطرح شده است.رهبران داعش به کرات در مورد پایان یافتن عصر سایس پیکو- قرارداد سری انگلیس و فرانسه در 1916 که منجر به فروپاشی امپراتوری عثمانی و تشکیل دول مستقل خاورمیانه شد- سخن رانده اند. داعش از زمان تشکیل خود تاکنون توانسته به طور نسبی بر بخش هایی از سوریه و عراق، حاکمیت خود را تثبیت کند.

القاعده به طور خاص، در چند سال گذشته با داشتن وابسته ها و گروه‌های مرتبط در بیش از 20 کشور، کنترل و نفوذش را گسترش داده است. در حالی که این سازمان ها در سال 2011 بیشتر بر فعالیت های تروریستی متمرکز بودند، اما امروز نقشی پیشرو را در شورش‌های فعال ایفا می‌کنند و در کنار داعش در کشورهای نظیر سوریه، عراق و یمن در حال به نمایش گذاشتن قابلیت های جنگی شان هستند.

در سالهای آغازین استفاده مردم دنیا از اینترنت، بسیاری از پیشگامان این دنیای مجازی تصور می کردند که دنیایی با ارتباطات وسیع تر و با صلح بیشتر می سازند. اما واقعیت بسیار پیچیده تر است.ارتباطات جهانی بسیاری از فرصت های جدید را فراهم کرده، اما تهدیدات نوینی را هم بوجود آورده است. یک دهه گذشته، غیر قابل تصور بود که یک شبه نظامی در سوریه می تواند با یک نوجوان آمریکایی در یکی از شهرهای کوچک این کشور در ارتباط باشد.گروه تروریستی داعش در حال حاضر از رسانه های جدید، به ویژه شبکه های اجتماعی برای فراتر بردن منازعه از مرزهایش استفاده می‌کند.

جدیدترین مقالات

وضعیت القاعده پس از ظهور داعش

27 خرداد 1396

این مقاله وضعیت کنونی القاعده را از سه منظر فعالیت...

بازشناسی تفاوت سلفی نوگرا و افراط‏ گرا

27 خرداد 1396

همه جریان‏های تکفیری در جهان اسلام سلفی هستند، ولی همه...

جریان‌شناسی گروه‌های تکفیری: ابعاد و پیامدها

25 خرداد 1396

مسئله خلافت از اساسی‌ترین مسائلی است که در صد سال...

جریان شناسی شبکه حقانی: ساختار و عملکرد

25 خرداد 1396

شبکه حقانی مجموعه‌اي از شبه نظامیان است که از چند...

چشم انداز داعش در منطقه: ابعاد و زوایا

24 خرداد 1396

گروه داعش بعد از تسلط بر قسمتهای وسیعی از عراق...

مقايسه انديشه‏ و رفتار جبهه النصره و داعش

23 خرداد 1396

بعد از شروع درگیری‏های سوریه در مارس ۲۰۱۱، مبارزین سوری...

عربستان معمار جنایت و مکافات

23 خرداد 1396

رخدادهای دو هفته اخیر شهر «عدن» سؤالات فراوانی را پدید...

ناتوانی حکومت ها و رشد سلفیسم در غرب افریقا

23 خرداد 1396

سلفیسم و افراط گرایی فزاینده درغرب افریقا را چطور میتوان...

Please publish modules in offcanvas position.