خط بطلان جولانی بر فانتزی‌های غرب در سوريه

رهبر گروه جبهه النصره شاخه سوری القاعده نیز ادعای بعضی مقامات، رسانه‌ها و تحلیلگران غربی و عربی درباره توان بعضی گروه‌های مخالف سوری كه از نظر غرب میانه رو محسوب می‌شوند را به چالش كشید و با اظهارات خود به صورت مستقیم و غیر مستقیم تاكید كرد كه هیچ گروه میانه‌رویی در سوریه وجود ندارد.

ابو محمد جولانی رهبر گروه جبهه النصره در یك مصاحبه تلویزیونی كه شب گذشته از شبكه «اورینت تی‌وی» منتشر شد، گفت: « همه ما می‌دانیم كه چیزی به نام ارتش آزاد سوریه وجود ندارد. این یك شعار عمومی است كه مردم از آن استفاده می‌كنند.» ارتش آزاد سوریه گروهی است كه در اوایل بحران سوریه با حمایت‌های تركیه و غرب شكل گرفت و به دلیل اینكه اكثر آن سوری الاصل هستند و نسبت به گروه‌های سلفی مانند داعش و القاعده كمتر انگیزه‌های فرقه‌گرایانه دارند، از نظر غرب میانه‌‌رو محسوب می‌شوند.

اما با افزایش قدرت و نفوذ گروه‌های سلفی، «ارتش ازاد سوریه» تا حدودی زیادی قدرت خود را از دست داد و بیشتر اعضای آن به سایر گروه‌های تندرو سلفی ملحق شدند و به همین دلیل دیگر، توانایی تاثیرگذاری بر معادلات میدانی در سوریه را ندارد. با وجود این غرب و متحدان منطقه‌ای آن تلاش گسترده‌ای برای قدرتمند نشان دادن این گروه انجام می دهند. اواسط ماه جاری دیوید كامرون نخست وزیر انگلیس در تلاش برای متقاعد كردن مجلس انگلیس برای موافقت با حملات هوایی علیه داعش در سوریه مدعی شده بود كه در حدود 70 هزار «شورشی میانه‌رو» در سوریه وجود دارند كه آماده جنگ علیه داعش هستند.

در همان زمان ناظران مستقل و سیاستمداران به این ادعا واكنش نشان دادند و تاكید كردند تقریبا تمامی گروه‌های مخالف در سوریه دارای انگیزه های سلفی و گرایش‌های افراطی هستند. شاید این اظهارات جولانی خط بطلانی بر تلاش غرب برای روایت غیرواقع بینانه‌ از واقعیت میدانی سوریه باشد. به همین دلیل هیچكدام از تحلیلگران و خبرنگارانی كه مدعی وجود گروه‌های میانه‌رو در سوریه هستند واكنشی به اظهارات جولانی نشان ندادند.

علاوه بر این، بخش دیگری از اظهارات رهبر جبهه النصره كه گروهش یكی از مهم‌ترین گروه‌های فعال در تحولات میدانی سوریه محسوب می‌شود، ثابت می‌كند كه گرایش‌های افراطی و اندیشه‌های سلفی بخش جدایی ناپذیری این گروه‌ها هستند. جولانی در مصاحبه شب گذشته خود خاطر نشان كرد كه جبهه النصره بیعت خود را با القاعده نخواهد شكست. این اظهارات جولانی در حالی است كه اخیرا گزارش‌هایی منتشر شده كه بر اساس آنها تركیه و قطر فشار زیادی به جبهه النصره وارد می‌كنند تا از القاعده اعلام برائت كند. تركیه و قطر تلاش می‌كنند با قطع كردن ارتباط جبهه النصره از القاعده و تطهیر چهره تروریستی آن، زمینه حضور رسمی جبهه النصره در نظامی سیاسی آتی سوریه را فراهم آورند.

همچنین این فرضیه در میان بعضی تحلیلگران غربی مطرح شده است در صورتی كه جبهه النصره از القاعده اعلام برائت كند، می‌توان از آن به عنوان یك نیروهای قابل اعتماد در مقابل داعش حمایت كرد. اما واكنش جولانی بر این پاسخ بار دیگر نشان داد كه غرب هیچ برآورد درستی از واقعیت‌های سوریه ندارد و یا دستكم نمی‌خواهد داشته باشد. رهبر جبهه النصره اظهار داشت: « ما  مجاز نمی دانیم تحت نظر تركیه و یا ائتلاف بین المللی علیه داعش وارد جنگ بشویم».

جولانی همچنین تاكید كرد كه خواهان اجرای «شریعت اسلامی» در سراسر سوریه است همانطور كه این قوانین هم اكنون  در شمال استان حلب اجرا می‌شوند. چند روز قبل « جیش الفتح» كه ائتلافی از گروه‌های سلفی است كه توسط جبهه النصره و الحرار الشام رهبری می‌شود، اعلام كرد كه در مناطق كنترل این ائتلاف در شمال حلب قوانین شریعت اعمال خواهد شد. قوانین شریعت مورد نظر این گروه عمدتا تحت تفسیر‌های افراطی وهابیسم قرار دارد.

منبع: http://alwaght.com

جدیدترین مقالات

وضعیت القاعده پس از ظهور داعش

27 خرداد 1396

این مقاله وضعیت کنونی القاعده را از سه منظر فعالیت...

بازشناسی تفاوت سلفی نوگرا و افراط‏ گرا

27 خرداد 1396

همه جریان‏های تکفیری در جهان اسلام سلفی هستند، ولی همه...

جریان‌شناسی گروه‌های تکفیری: ابعاد و پیامدها

25 خرداد 1396

مسئله خلافت از اساسی‌ترین مسائلی است که در صد سال...

جریان شناسی شبکه حقانی: ساختار و عملکرد

25 خرداد 1396

شبکه حقانی مجموعه‌اي از شبه نظامیان است که از چند...

چشم انداز داعش در منطقه: ابعاد و زوایا

24 خرداد 1396

گروه داعش بعد از تسلط بر قسمتهای وسیعی از عراق...

مقايسه انديشه‏ و رفتار جبهه النصره و داعش

23 خرداد 1396

بعد از شروع درگیری‏های سوریه در مارس ۲۰۱۱، مبارزین سوری...

عربستان معمار جنایت و مکافات

23 خرداد 1396

رخدادهای دو هفته اخیر شهر «عدن» سؤالات فراوانی را پدید...

ناتوانی حکومت ها و رشد سلفیسم در غرب افریقا

23 خرداد 1396

سلفیسم و افراط گرایی فزاینده درغرب افریقا را چطور میتوان...

Please publish modules in offcanvas position.